TAROT w teatrze wyobraźni Tatiany Laurencji Jachyry

Talia autorskich kart Tarota powstała z potrzeby umysłu i serca; z potrzeby przełożenia symboli i wizji Tarota na język kolaży, które sprawią, że każdy, w tych pojedynczych historiach, ukrytych w kartach, odnajdzie swoją własną opowieść.

Tatiana Laurencja Jachyra

Czym jest Tarot?

Tarot to wróżebna talia składająca się z 78 kart: 22 kart Arkanów Wielkich i 56 kart Arkanów Małych.

Symbolika Tarota od zawsze fascynowała tych, którzy się z nim zetknęli. Przez wieki przypisywano mu różne pochodzenie. Najstarsze zachowane talie pochodzą z 1450 roku. Współcześnie powstaje wiele rodzajów talii Tarota, które różnią się techniką wykonania, ekspresją i indywidualną interpretacją twórcy, zawartością symboli.

Grafika: Tatiana Laurencja Jachyra

XIX i XX wiek (ezoteryka)

W drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii powstało stowarzyszenie Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku (Hermetic Order of the Golden Dawn), które posługiwało się systemem wiedzy ezoterycznej, będącej syntezą Kabały, tarota i astrologii. Częścią systemu medytacyjnego związanego z kabalistycznym Drzewem Życia była kontemplacja kart tarota, jako najwyższy, najdoskonalszy rodzaj poznania. Tarot Złotego Brzasku (Tarot Złotego Świtu) Roberta Wanga i Israela Regardie jest jedną z bardziej znanych talii.

Kiedy w 2012 roku wydawałam tomik wierszy “Bezsenny”, oparty na mrocznej drodze Głupca przez Świat Wielkich Arkanów, nigdy nie przypuszczałam, że równo dziesięć lat później stworzę swoją autorską talię kart Tarota “Wizje Żywiołów”.

Tatiana Laurencja Jachyra

Najsilniejszy wpływ na dzisiejszą strukturę i interpretację tarota miała grupa okultystów na przełomie XIX i XX wieku. Ich studia oparły się na systemie ezoterycznym kabały. Większa część talii opracowanych w XX wieku bazuje na pojęciach kabalistycznych w strukturze, symbolice i interpretacji. Czołowymi przykładami są talie: Rider-Waite Tarot Artura Edwarda Waite z ilustracjami wykonanymi przez Pamelę Colman Smith oraz Thoth Tarot Aleistera Crowleya, do którego ilustracje wykonała Frieda Harris. Twórcy obu talii czerpali w pewnym stopniu z nauk Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku.

W XX wieku po karty tarota sięgnęli psychologowie analityczni ze szkoły Carla Gustava Junga. Najpopularniejszym z opracowań jest książka Jung and tarot Sallie Nichols, która opisała symbolikę i archetypy zawarte jej zdaniem w kartach tarota w oparciu o założenia psychologii głębi.

Moja podróż poprzez Tarota zaczęła się od stworzenia karty 9 Mieczy. Jestem wodnikiem i żywioł powietrza jest mi niezwykle bliski. Ale 9 Mieczy to trudna karta… A kiedy chwilę za nią pojawiła się 10 Buław zrozumiałam, że moja droga nie będzie łatwa i usłana różami. Przyszła mi jednak na pomoc Siła i towarzyszyła do końca. Pomogła mi zmierzyć się z Wieżą i 5 mieczy, poznać Diabła oraz zakochać się w 2 Pucharów, by u kresu zrzucić ograniczenia 8 Mieczy i wystawić twarz do Słońca i odkryć czym jest Świat. Ostatnią kartą, która powstała była 6 Mieczy, jedyna mieczowa karta z pasją żywiołu ognia i energią Buław.

Kup w przedsprzedaży:

Leave a Reply