Relacja z warsztatów pisarskich z Katarzyną Bondą

Dziś będzie dla odmiany o mnie i moim ostatnim doświadczeniu. Jak doskonalić swój warsztat – to pod okiem najlepszych!

Charyzmatyczna, piękna królowa kryminałów Katarzyna Bonda była prowadzącą warsztaty pisarskie w których miałam przyjemność jako pisarka i wydawczyni brać udział. Bezcenny czas, mnóstwo inspiracji i pełen profesjonalizm to określenia, które jako pierwsze nasuwają się po ich zakończeniu. Nie było łatwo, bo prowadząca to bardzo wymagająca nauczycielka. Twierdzi, że pisania, jak każdego innego zawodu – można się po prostu nauczyć.


Ezo Oneir i Katarzyna Bonda

Jej słowa dotyczące mojej twórczości zachowam dla siebie jak najcenniejszy skarb. Skarb za który przepełnia mnie wdzięczność i ochota do dalszego pisania. Usłyszeć komplement z ust jednej z najbardziej poczytnych autorek w Polsce to coś, co z pewnością we mnie zakwitnie, a z czasem przyniesie dobre owoce.

Jeszcze kilka godzin po zakończonych warsztatach unosiłam się ponad ziemią – a przynajmniej takie miałam wrażenie. Zapomniałam płaszcza z szatni, przegapiłam na parkingu własne auto i przeszłam obok. Dopiero po chwili rozejrzałam się i postanowiłam przywołać się do porządku. Chociaż wcale do twardej rzeczywistości nie było mi spieszno.

Wiem jedno: te warsztaty to najlepsza rzecz na jaką sobie pozwoliłam i na jaką się odważyłam. Krytyka to zmora piszących. Jako artystka znam wielu ludzi i należę do wielu grup, które zrzeszają różne formy sztuki. Nie wiem czy istnieje inne środowisko ludzi, którzy są bardziej wrażliwi na odbiór tego, co tworzą. Pisanie wydaje się być najbardziej intymną formą sztuki.

Jej sugestie dotyczące budowy sceny wdrożyłam już w swoje pisanie i niebawem czytelnicy ocenią jak wiele sprawi im radości tekst nie tylko pisany sercem, ale również ubrany w rzemieślniczą formę.

Tematyka warsztatów pisarskich?

Scena – jedność czasu, miejsca i akcji.

Bohater w sytuacji konfliktowej.

Dialog w scenie.

Konstrukcja sceny.

Pierwsze i ostatnie zdanie sceny.

Ćwiczenia.

Melodia, rytm i elementy zmysłowe sceny.

Warsztaty pisarskie z Katarzyną Bondą zostały zorganizowane dzięki Książnica Kopernikańska w Toruniu, podczas festiwalu “Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”.

Leave a Reply