ART WIZARDS – fundacja artystyczna

ART WIZARDS to fundacja artystyczna, która powstała w celu żywego odbioru sztuki. Organizujemy spotkania artystyczne, autorskie, wystawy i kameralne koncerty, warsztaty. Łączymy na spotkaniach różne dziedziny sztuki. W ramach fundacji powstaje również cykl artykułów w projekcie “Artysta Poszukiwany”, który zaowocował odkryciami lokalnych talentów.

Fundację artystyczną ART WIZARDS tworzą dwie kobiety: prezeska fundacji Agnieszka Mlicka (Ezo Oneir) oraz wiceprezeska Katarzyna Mikołajczyk (Madam Miko).

 Na co dzień łączy nas wrażliwość artystyczna, wysoki poziom abstrakcji ogólnie pojętej oraz pragnienie bycia dla innych.

 

30.09.2021 ZMIANA NAZWY FUNDACJI Z “PRZESTRZEŃ WARIANTÓW” NA “ART WIZARDS”

Działania fundacji “Przestrzeń Wariantów” 2021

03-10 września 2021 Agnieszka Dębczyńska “Tu i teraz”.

31.07.2021 SPOTKANIE AUTORSKIE “DOTKNĄĆ ABSOLUTU” W KONINIE

“Dotknąć Absolutu” to powieść duchowa o łączeniu się dusz, przeszłych wcieleniach, klątwie, zadośćuczynieniu, ale przede wszystkim o spełnianiu marzeń. Ezo Oneir zaprosiła do napisania części swojej prawdziwej historii Madam Miko, swoją przyjaciółkę, która w powieści wciela się w postać Maury. W Koninie spotkanie autorskie miało iście szamańską oprawę – drzewo życzeń, losowanie run, pochodnie, warsztaty z budowania kijów deszczowych oblekanych futrami i wspólny koncert na koniec z użyciem zrobionych instrumentów.

Artykuł o spotkaniu TUTAJ

14.05.2021 WYSTAWA MALARSTWA ANNY LUBOMSKIEJ “DELIKATNOŚĆ”

Anna Lubomska to jedna ze studentek Collegium Medicum, która uczęszczała na warsztaty fotografii kreatywnej w ramach fakultetu fotograficznego prowadzonego od ponad pięciu lat przez Ezo Oneir na UMK CM w Bydgoszczy.

Ann Lubomska, napisała o sobie i o tym wydarzeniu tak: “Sztuka jest w każdym z nas, w każdej chwili i w każdej rzeczy. Potrzeba dużo wrażliwości, aby ją dostrzec. Ja nadal się tego uczę – ten podniebny i ten podwodny świat, jak również ten ziemski i ten z końca wyobraźni, które przelewam na papier za pomocą akwareli, są przykładem mojej szkoły artyzmu. Ta wystawa to zbiór prac malowanych wodą w przeciągu kilku lat mojego amatorskiego tworzenia. Znajdziecie tutaj ptasie pióra, rybie łuski i baśniowe krajobrazy. Niektóre z nich przedstawiają dziecięcą radość, inne nieskończoną podróż ku wolności, a jeszcze inne senne marzenia. Zapraszam do obejrzenia tej palety barw. Nazywam się Anna Maria Lubomska, mam 21 lat i pochodzę z Włocławka. Od dwóch lat studiuję medycynę na wydziale lekarskim Collegium Medicum w Bydgoszczy. Odkąd sięgam pamięcią rysuję. Jakby farby, gdy się urodziłam, wpłynęły do moich żył i stworzyły odcień włosów, tęczówki, policzków czy ust. Jestem zakochaną w kolorach, pędzlach oraz płótnach amatorką. Traktuję sztukę jako czystą radość, głęboki smutek i chwilę wytchnienia. Szkoła rozwijała moją pasję od najmłodszych lat, m.in. dzięki inspirującym nauczycielom plastyki i konkursom. Oprócz malowania zdarza mi się pisać wiersze i teksty do szuflady. Od końca 2015 roku do 2019 roku byłam członkiem sekcji „Malarstwo i Rysunek 15+” Pracowni Edukacji Plastycznej działającej przy Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku. Prowadzącym kurs i moim mentorem, jak i wsparciem był malarz Mariusz Konczalski. Mimo ogromnej miłości, jaką darzę sztukę, to chęć bycia lekarzem przeważyła nad wyborem mojej drogi życiowej. Mimo to mam nadzieję, że pasja do malowania nigdy we mnie nie zgaśnie. Prace tworzę głównie techniką akwareli, a czasem sięgam po kredki, suche pastele i farby akrylowe. Inspirację czerpię z książek, baśni, snów, ludzkich opowieści i świata natury. Na tej artystycznej drodze towarzyszą mi i zawsze kibicują najwspanialsi Rodzice. Wystawę zawdzięczam Pani Ezo Oneir, prowadzącej fakultety z fotografii na drugim roku kierunku lekarskiego CM”.

Artykuł o wystawie TUTAJ

Działania 2020 – wystawa wiceprezeski fundacji Katarzyny Mikołajczyk “Amputation”

09.2020 PROJEKT AMPUTATION – wystawa w COPiW Bydgoszcz

Działania 2019

  1. Warsztaty wyzwalania kreatywności i fotografii artystycznej

2. Spotkania artystyczne, wystawy Bydgoszcz – Płock 2017-2019

3. Spotkanie autorskie na Barce Lemara (Bydgoszcz) – premiera powieści Transformacja Cienia Ezo Oneir.

Toruń – spotkanie autorskie Ezo Oneir:

22.12.2017 FRAGMENT WYWIADU Z PREZESEM FUNDACJI W GAZECIE WYBORCZEJ 

Projekt „Artysta Poszukiwany” powstał w ramach mojej fundacji Przestrzeń WariaNtów, jako swoisty odzew na samotność artystycznych dusz w dzisiejszym świecie. Nie ma się co okłamywać. Wiele osób po prostu nie rozumie przekazu, jaki jest głównym nurtem twórczości artystycznej. Uwrażliwienie na sztukę wymaga zagłębienia się w samego siebie, a większość społeczeństwa najzwyczajniej nie chce tego robić. Przy czym nie mylmy tutaj sztuki z rozrywką, która właśnie tego zagłębienia nie wymaga, a wręcz pozwala w ogóle zapomnieć o naszych rozterkach wewnętrznych. Tymczasem większość artystów tworzy pod wpływem własnych, wewnętrznych przeżyć i życiowych doświadczeń. Jeżeli widz nie potrafi znaleźć wspólnego punktu z odczuciami twórcy… obraz będzie nic nie znaczącym obrazkiem, jakich wiele. Przykład: Zdjęcie kota zyskuje popularność w social mediach, podczas gdy zdjęcie obrazu malowanego miesiącami, może liczyć na średnio dwie reakcje. Fanpage wybitnie uzdolnionych twórców zawierają dzieła, które charakteryzują się ponadprzeciętnym przekazem, bez nawet jednej reakcji. Co innego fanpage ze śmiesznymi obrazkami – te otrzymują po kilkaset udostępnień. I to nie prawda, że “lajki” nie mają odzwierciedlenia na rzeczywistość. Status artysty oznacza niestabilne zarobki, życie w ciągłej niepewności. Status celebryty natomiast bogactwo i sławę. Oczywiście, każdy w sieci czy w realnym życiu decyduje się na uczestniczenie w formach, które są dla niego najbardziej odpowiednie. Tyle, że artyści byli, są i zawsze będą częścią społeczeństwa. Istnieją jednostki wycofane, ale w dużej większości to wspaniali, zdolni ludzie, którzy kochają innych lecz są przez nich niezrozumiani. Życie artysty w pigułce? Nadwrażliwość na bodźce (poczucie psychicznego wyeksploatowania, sinusoida emocji), wyobcowanie w materialnym świecie, niezrozumienie społeczne, duża potrzeba wolności i wyrażania uczuć, potężna dawka miłości do świata i ludzi.

Artykuł express
Zdjęcie z artykułu: performance Przestrzeni Wariantów “Faun w wielkim mieście” 2017
1
Performance Przestrzeni Wariantów “Muszla – wszystko, albo nic” 2017