PRZESTRZEŃ WARIANTÓW – fundacja artystyczna

Przestrzeń Wariantów to fundacja artystyczna, która powstała w celu tworzenia performance i żywego odbioru sztuki. Organizujemy spotkania artystyczne, autorskie, wystawy i kameralne koncerty. Łączymy na spotkaniach różne dziedziny sztuki. W ramach fundacji powstaje również cykl artykułów w projekcie „Artysta Poszukiwany”, który zaowocował odkryciami lokalnych talentów.

Fundację artystyczną Przestrzeń Wariantów tworzą dwie kobiety: Alicja Dużyk i Ezo Oneir.

 Na co dzień manifestują życie w całkowicie odmienny sposób, otaczając się odmiennymi ludźmi i egzystując według innych zasad. Łączy je wrażliwość artystyczna, wysoki poziom abstrakcji ogólnie pojętej, wyznawanie transerfringu rzeczywistości, długość i kolor włosów oraz posiadanie liczb mistrzowskich w dacie urodzenia.

 

1
Performance Przestrzeni Wariantów „Muszla – wszystko, albo nic” 2017

„Pomysł był tak irracjonalny, że długo poszukiwałam odpowiednich osób do współpracy. Działania były sporadyczne, bo i sam sens nie do końca rezonował u wszystkich. Zajęta własną twórczością fotograficzną, a także pisaniem, nie byłam w stanie sama nadać jej należytego kształtu. Będąc swoim własnym menadżerem, marketingowcem, specjalistą do spraw sprzedaży, pijarowcem i przedstawicielem handlowym… ciężko było mi się rozmienić na te same postacie reprezentujące fundację”.

Ezo Oneir – założycielka i prezes fundacji Przestrzeń Wariantów
Artykuł express
Zdjęcie z artykułu: performance Przestrzeni Wariantów „Faun w wielkim mieście” 2017

Działania 2019

  1. Warsztaty wyzwalania kreatywności i fotografii artystycznej

2. Spotkania artystyczne, wystawy Bydgoszcz – Płock 2017-2019

3. Spotkanie autorskie na Barce Lemara (Bydgoszcz) – premiera powieści Transformacja Cienia Ezo Oneir.

Toruń – spotkanie autorskie Ezo Oneir:

22.12.2017 FRAGMENT WYWIADU Z PREZESEM FUNDACJI W GAZECIE WYBORCZEJ 

Projekt Artysta Poszukiwany powstał w ramach mojej fundacji Przestrzeń Wariantów, jako swoisty odzew na samotność artystycznych dusz w dzisiejszym świecie”. 

Ezo Oneir

Projekt „Artysta Poszukiwany” powstał w ramach mojej fundacji Przestrzeń WariaNtów, jako swoisty odzew na samotność artystycznych dusz w dzisiejszym świecie. Nie ma się co okłamywać. Wiele osób po prostu nie rozumie przekazu, jaki jest głównym nurtem twórczości artystycznej. Uwrażliwienie na sztukę wymaga zagłębienia się w samego siebie, a większość społeczeństwa najzwyczajniej nie chce tego robić. Przy czym nie mylmy tutaj sztuki z rozrywką, która właśnie tego zagłębienia nie wymaga, a wręcz pozwala w ogóle zapomnieć o naszych rozterkach wewnętrznych. Tymczasem większość artystów tworzy pod wpływem własnych, wewnętrznych przeżyć i życiowych doświadczeń. Jeżeli widz nie potrafi znaleźć wspólnego punktu z odczuciami twórcy… obraz będzie nic nie znaczącym obrazkiem, jakich wiele. Przykład: Zdjęcie kota zyskuje popularność w social mediach, podczas gdy zdjęcie obrazu malowanego miesiącami, może liczyć na średnio dwie reakcje. Fanpage wybitnie uzdolnionych twórców zawierają dzieła, które charakteryzują się ponadprzeciętnym przekazem, bez nawet jednej reakcji. Co innego fanpage ze śmiesznymi obrazkami – te otrzymują po kilkaset udostępnień. I to nie prawda, że „lajki” nie mają odzwierciedlenia na rzeczywistość. Status artysty oznacza niestabilne zarobki, życie w ciągłej niepewności. Status celebryty natomiast bogactwo i sławę. Oczywiście, każdy w sieci czy w realnym życiu decyduje się na uczestniczenie w formach, które są dla niego najbardziej odpowiednie. Tyle, że artyści byli, są i zawsze będą częścią społeczeństwa. Istnieją jednostki wycofane, ale w dużej większości to wspaniali, zdolni ludzie, którzy kochają innych lecz są przez nich niezrozumiani. Życie artysty w pigułce? Nadwrażliwość na bodźce (poczucie psychicznego wyeksploatowania, sinusoida emocji), wyobcowanie w materialnym świecie, niezrozumienie społeczne, duża potrzeba wolności i wyrażania uczuć, potężna dawka miłości do świata i ludzi.

09.2020 PROJEKT AMPUTATION – wystawa w COPiW Bydgoszcz