O AUTORCE

„Poza Rzeczywistością” (Beyond Reality) to nazwa marki, której twórczynią jest Ezo Oneir. Pseudonim artystyczny, który przyjęła artystka, pochodzi od dwóch kluczowych słów określających jej twórczość: ezoteryki i oniryzmu. Ezo Oneir to kreatorka przestrzeni artystycznej, w której jest:

  • autorką powieści „Burze na Słońcu”, „Imperium Lilith”, „Transformacja Cienia” oraz „Dotknąć Absolutu”
  • autorką przewodników o duchowości „Kompas Duszy” i „Przestrzenie Wenus”
  • fotograficzką
  • założycielką wydawnictwa Ezooneir
  • prezesem fundacji „Przestrzeń Wariantów”
  • twórczynią warsztatów wyzwalania kreatywności
  • wykładowczynią akademicką
  • prowadzi plenery i warsztaty fotografii artystycznej dla młodzieży, studentów i dorosłych
  • prowadzi działania artystyczne oraz spotkania na terenie całego kraju, współpracując z najlepszymi profesjonalistami w swoich branżach.

Wyłamała się z typowej konwencji fotografii artystycznej. Zdjęcie stanowi dla niej szkic do ukazania oblicza modeli jako zjaw sennych. Sięga po inspirację do innych wymiarów i galaktyk. Jej prace to połączenie onirycznej baśni i wizualizacji podróży duchowych. Sama mówi o swojej twórczości:

__________________________________________________________________________

Po pierwsze: FOTOGRAFICZKA

Ezo fotografuje od kiedy dostała od taty radziecki aparat Agat. Uwieczniała nim świat dzieciństwa lat 80-tych. Miała w sobie pasję, ale na kilka lat marzenia poddała hibernacji. Wróciła do fotografowania, bo nie da się odejść od siebie. Szukała swojej drogi, na początku sama się zaskakując. Później każdy dojrzały artysta zaczyna rozumieć. Czuć świat. Jego wielowymiarowość i duchowość. Kolejne zdjęcia są jak baśnie opowiadające o ludzkiej naturze. Kadry powstają w umyśle artystki. Czerpie z siebie. Rok temu przyjęła pseudonim artystyczny Ezo Oneir. Pochodzi on od dwóch kluczowych słów określających jej twórczość: ezoteryki i oniryzmu. Bardzo szybko wyłamała się z typowej konwencji fotografii artystycznej. Zdjęcie samo w sobie stanowi dla niej szkic do ukazania modeli w konwencji surrealistycznej. Jej prace to połączenie onirycznej baśni, marzeń oraz w pewnym sensie wizualizacja podróży duchowych. Artystka zagląda pod podszewkę świata. W swych kadrach opowiada o naturze człowieka. Dzisiejsze prace Ezo znajdujemy na światowych forach poświęconych artystycznej fotografii. Oniryczny świat Ezo i jej drogę opisują liczne gazety. Pod koniec 2018 roku Oferteo portal wielobranżowy na podstawie opinii ludzi w branży fotograficznej przyznał jej pierwsze miejsce za działalność fotograficzną w mieście. Pisma modowe nie zamieszczają zdjęć nierealistycznych i surrealistycznych. Dla fotografii Ezo Oneir robi się wyjątki… Współpraca m.in. z Ezo Oneir – fotograficzką i pisarką – zaowocowała powstaniem wielu ciekawych, abstrakcyjnych, często nierzeczywistych projektów, których przykładem jest kolekcja „Siren&Devil”.  Martyna Bryk z kolekcją „Siren&Devil” została laureatką tegorocznych konkursów na Targach w Poznaniu.
Siren – I miejsce w konkurencji Wyobraźnia – Klasa – Styl podczas Mistrzostw Polski 2018.
Devil – I miejsce w konkurencji Hair&Style Kreator 2018.

Po drugie: POWIEŚCIOPISARKA

Na wydanie dwóch pierwszych książek artystka nie otrzymała znikąd środków. Zrobiła zbiórkę na Portalu Polak Potrafi i uzbierała łącznie 18 tysięcy. W zbiórce pomagały lokalne gazety. Oto kilka recenzji ze strony Empik.pl:

„Gorąco polecam! Według mnie to powieść dla każdego! Może również stanowić swego rodzaju przestrogę dla osób zafascynowanych wszelkimi ruchami odrodzenia duchowego, poszukującymi nauczycieli duchowych. Pokazuje jak niezwykle delikatna jest to dziedzina i jak wiele cierpienia, a nawet zła może wyrządzić jeżeli jest kierowana przez niewłaściwe osoby. Dla mnie piękna powieść i czekam na więcej!”.

Czytelnik, Empik

„Życiowo napisane, prosto i wciąga. Pamiętam, że podobne odczucia miałam w przypadku oglądania filmu „Ciało/Body” Szumowskiej. Też rzeczywistość, a jakby coś się do niej wkrada. Ten akcent nadprzyrodzony mógł się skończyć różnie, koniec końców wygrywa zdrowy rozsądek. Polecam!”

Czytelnik, Empik

„Nic, co czujesz, że wypływa z głębi twojego serca, nigdy nie może być złe. Zło nie posługuje się sercem.” Interesująca pozycja, przykuwająca uwagę wielowymiarowym przekazem. Uniwersalność niezwykłej historii Ewy, jej duchowych przeżyć i zarysowanej na tym tle kondycji współczesnych relacji międzyludzkich, wymuszanych schematami oczekiwań środowiskowych, pozwala nam stanąć oko w oko z własną osobowością. […] Każe nam odnieść się do naszych własnych przeżyć i doświadczeń. Tym samym pozwala nam świadomie zmierzyć się z własną przeszłością i jej demonami w bezpiecznym środowisku domowego zacisza. Ten terapeutyczny efekt lepszego poznania, zrozumienia i zaakceptowania siebie to moim zdaniem najmocniejsza siła tej powieści. Z niecierpliwością czekam na jej kolejne odsłony”.

Piotr Włodarek

„W dzisiejszych czasach loty w kosmos to norma, ale czucie sercem to nadal wstydliwy temat. Ludzie dwudziestego pierwszego wieku chcą być poważni i zamożni, a nie mają pojęcia o zasadności własnego istnienia. […] Stała się jedną z wielu, bo nie miała odwagi być sobą. Czekało ją bardzo ciężkie zadanie – wybaczenie samej sobie.” Po przeczytaniu tej książki odbyłam swoistą podróż. Jest ona tak głęboka i tak osobista, że o odkryciach nie chcę tym razem napisać. Pomimo, że autorka opisuje inne praktyki – przesłanki są mi ogromnie bliskie – wybacz, kochaj, patrz na świat sercem, a nie ego. Metoda inna, ale cienie dokładnie takie same. I patrzę w jej oczy – a przecież tylko w szklanym ekranie – a i tak widzę siebie. Ten sam ból, te same odkrycia, te same zaskoczenia i na koniec te same pragnienia – miłości, wolności, szczęścia. Dziękuję Ci za Twoją fantastyczną
książkę, z którą podróżowałam po własnym świecie. Trzymam kciuki za drugą książkę, na którą będę teraz czekała. Bardzo polecam tą książkę, bo rozwój osobisty to jedno, a duchowość to zupełnie inna sprawa”.

Eliza Żywicka

Wystawy i spotkania autorskie


Wieczór autorski promujący powieść „Burze na Słońcu” oraz pokaz autorskiej fotografii. Organizator: MCK Bydgoszcz, Nowy Pałac Ostromecko, 03.02.2018
– Wieczór autorski promujący powieść „Burze na Słońcu” oraz pokaz autorskiej fotografii – Wojewódzka i miejska biblioteka publiczna im. dr Władysława Bełzy w Bydgoszczy, 09.05.2018 (źródło: http://www.bydgoszczinaczej.pl/kalendarium/wieczorautorski-
i-wystawa-fotografii-ezo-oneir-w-bibliotece/).
– Wystawa fotografii autorskiej w głównej czytelni – Wojewódzka i miejska biblioteka publiczna im. dr Władysława Bełzy w Bydgoszczy, Stary rynek 24, Bydgoszcz, data 09-25.05.2018 (źródło: http://www.expressbydgoski.pl/kultura/a/spotkanie-z-ezo-oneir-poza-rzeczywistoscia,13151026/).
– Wieczór autorski promujący powieść „Burze na Słońcu” – filia WiMBP Grunwaldzka 33, Bydgoszcz, data 05.06.2018 (źródło: http://www.taniowmiescie.pl/biblioteka-na-okolu-poza-rzeczywistoscia/).
– Wystawa fotografii autorskiej – filia WiMBP Grunwaldzka 33, Bydgoszcz, data 05-18.06.2018 (źródło: http://www.taniowmiescie.pl/biblioteka-na-okolu-poza-rzeczywistoscia/).
– Wieczór autorski promujący powieść „Burze na Słońcu” – Dom Legend Bydgoszczy, organizator: Fundacja Nasza Tradycja – Nasza Przyszłość, 30.01.2018 (źródło:
http://www.expressbydgoski.pl/kultura/a/wieczor-autorski-ezo-oneir-w-domu-legendbydgoszczy,12894384/).
– Wystawa fotografii autorskiej promującej osobistą markę Poza Rzeczywistością – Dom Legend Bydgoszczy, organizator: Fundacja Nasza Tradycja – Nasza Przyszłość, 30.05.-30.06.2018
(http://www.expressbydgoski.pl/kultura/a/poza-rzeczywistoscia-w-domu-legendbydgoszczy,
13218833/)
– Pokaz zdjęć autorskich z częścią edukacyjną dla uczestników – organizator: Płockie Towarzystwo Fotograficzne, Płock 09.06.2017 (źródło: http://pgfplock.pl/czerwcowe-spotkanie-pgf-fotografianierzeczywista/).
– Uczestnictwo w jury ogólnopolskiego konkursu literacko – fotograficznego w Zespole Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza (źródło: http://zsc.bydgoszcz.pl/2017/10/konkursliteracko-
fotograficzny/), Bydgoszcz, 09.11.2017
– Organizacja pleneru i prowadzenie warsztatów fotografii artystycznej dla uczniów Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy, organizator ZSH 12-14.05.2018, (źródło:
http://www.zsh.bydgoszcz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=2
– Działania podjęte przez Fundację Przestrzeń WariaNtów: stworzenie bloga w celach promowania działań lokalnych artystów i rzemieślników z województwa kujawsko-pomorskiego
– Publikacja wywiadu, opis twórczości oraz zamieszczenie autorskich fotografii – w tym
projekt okładki – w Kurierze Ostromeckim IV-VI.2017. Artykuł „Melancholijnie Poza
Rzeczywistością”.
– Autorka fotograficznego projektu artystycznego realizowanego do teledysku Marka Gałązki, barda odznaczonego medalem Gloria Artis o tytule: „Jest tylko jedna miłość”.
– Wykładowca zajęć fakultatywnych na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Prowadzenie zajęć i fotograficznych warsztatów wyzwalania kreatywności (11.2016-obecnie).
– Otrzymanie złotego statusu artysty, przyznanego przez portal Ajzo.pl oraz zamieszczenie ze mną wywiadu pt. „Baśnie w makrofotografii” (01.2017).
– Wyróżnienie w grupie The Artistic Aperture na największym ogólnoświatowym portalu ze sztuką Fine Art America (01.2017).
– Wystawa fotografii artystycznej oraz wieczór autorski dla dla uczniów Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy, organizator ZSH.
– Wystawa fotografii i promocja powieści Imperium Lilith. Wieża Ciśnień w Bydgoszczy 16.11- 12.12.2018 .

04.2019 PREMIERA POWIEŚCI EZO ONEIR „IMPERIUM LILITH”

03.02.2019 SPOTKANIE AUTORSKIE „NA FALI”

Było zaskakująco, twórczo, spontanicznie. Sławomir Szudrowicz otworzył zmysły dźwiękiem, Grzegorz Pleszyński zaskoczył słowem i genialnym performance. Ezo Oneir stworzyła klimat poza rzeczywistością obrazami i słowami z najnowszej powieści „Imperium Lilith”…
Gospodarz Studio Rejs Józef Piwkowski
Organizator Alicja Dużyk & Ezo Oneir

18.12.2018 SPOTKANIE AUTORSKIE W ZSH

„Podobają wam się zdjęcia, które widzicie rozstawione na sztalugach wokół? Gdybym posłuchała rad innych dotyczących wyboru drogi i swojego strachu, nigdy by nie powstały. Czy jest łatwo? Nie. Ale robię to, co kocham. Naprawdę da się to zrobić”.

Taki przekaz wybrzmiał jako główna intencja na spotkaniu z uczniami z Zespołu Szkół Handlowych. Andrzej Kałużny, nauczyciel – podsumował ten czas, jako „podróż po cudownych manowcach”. Starałam się przekazać, że życie może być szybkie i wygodne jak autostrada, ale wtedy jest mało interesujące. To co w nim najpiękniejsze, to podążanie własną drogą.

„Pokochajcie swoje manowce. Obecnie jest tak wiele możliwości, których nie było, gdy ja podejmowałam wybór o swojej zawodowej drodze. Pamiętam brak wsparcia, strach i nacisk, aby zacząć jak najszybciej – cokolwiek”.

_________________________________________________________________________

16.11.2018 WERNISAŻ „BOHATEROWIE IMPERIUM LILITH”

Więcej o tym wydarzeniu tutaj:

http://atomic-temporary-153844984.wpcomstaging.com/2018/11/01/imperium-lilith-niezwykla-wystawa/

SPOTKANIA AUTORSKIE „BURZE NA SŁOŃCU” 02.2018-05.2018

SPOTKANIE AUTORSKIE – PŁOCKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE 06.2017