“Ofeliowe” opowieści obrazem, czyli jak fotografia artystyczna czerpie z Hamleta

Fotografia artystyczna, jak każda dziedzina sztuki, czerpie swoje twórcze inspiracje z literatury światowej. Jedną z najbardziej inspirujących postaci wydaje się być szekspirowska Ofelia.

Ofelia to bohaterka sztuki Wiliama Szekspira “Hamlet”. Kobieta wrażliwa, poddająca się działaniom ojca. Za sprawą Laertesa i Poloniusza odrzuca miłość księcia. Hamlet nakazuje Ofelii zamknięcie się w klasztorze. Po informacji o śmierci ojca oraz wieści o porwaniu Hamleta przez piratów Ofelię ogarnia szaleństwo. Ginie, tonąc w jeziorze.

Fot. Ezo Oneir

Ofelia jako poetycki motyw śmierci

Tragiczna śmierć Ofelii dotkniętej obłędem w strumieniu z IV aktu Hamleta. Ofelia wpadła do strumienia zrywając kwiaty i tonie śpiewając. Obraz: “Ofelia” John Everett Millais.
Ofelia jest postacią łączącą klasyczne i renesansowe wątki dramatyczne, ale także konkretne wydarzenie będące wstrząsem dla autora. Śmierć Ofelii mogła być wzorowana na tragicznym wypadku kuzynki Szekspira – twierdzi historyk Stephen Gunn.

John William Waterhouse – Ophelia
“Ophelia” Paul Albert Steck

Galeria ofeliowa autorstwa Ezo Oneir:

ZOSTAŃ BOHATEREM – nowy projekt literacki wydawnictwa EZOONEIR

Jeżeli masz ochotę zasłynąć jako bohater na zdjęciach autorstwa Ezo Oneir, to już wiosną 2022 roku będzie to możliwe! Wydawnictwo EZOONEIR podjęło się wydaniu dzieł Szekspira. Zarezerwuj sobie miejsce już dziś!

Leave a Reply