Twórczość EZO ONEIR – czyli opowieści słowem i obrazem

Na początku była fotografia artystyczna. W niej kochałam się kilka lat. Powstały setki zdjęć, które można zobaczyć tutaj:

Potem pojawiły się powieści. Surrealistyczne, metafzyczne, traktujące o duchowej stronie egzystencji:

W naturalny sposób, łącząc pasję do fotografii i pisania – powstało wydawnictwo Ezooneir:

Początek działalności wydawniczej to rok 2019 wraz z wydaniem trzeciej części trylogii Ezo Oneir “Transformacja Cienia”. Dwie poprzednie części trylogii tj. “Burze na Słońcu” i “Imperium Lilith” sprzedały się w tysiącach egzemplarzy, co na całkowicie niepromowany debiut nieznanej pisarki jest dobrym wynikiem.

Gdy wydałam moją pierwszą powieść wiedziałam, że założenie własnego wydawnictwa to jedynie kwestia czasu. Wcześniej zupełnie nie myślałam o tym, że pisanie okaże się w moim przypadku również zawodem. Pisałam od dziecka, codziennie po kilka stron. Pasja pisarska wybrzmiała u mnie w czasie, kiedy doświadczyłam przewrotu życiowego. Odeszłam z dobrze płatnej pracy w korporacji, pomimo awansów. Pisałam tracąc przyjaciół i mając złamane serce. W ciągu trzech lat powstała trylogia “Chiron w Rybach”: “Burze na Słońcu”, “Imperium Lilith” oraz “Transformację Cienia”. Ostatnią część postanowiłam wydać sama, mając już wydawnicze doświadczenie z poprzednimi powieściami.

Ezo Oneir – dyrektorka wydawnictwa

Połączenie fotografii artystycznej z pisaniem, widać w publikacjach Ezo Oneir:

Twoje publikacje są wyjątkowe. Łączysz w nich fotografię artystyczną z powieścią. Można zgłaszać się do projektów na bohaterów powieści. Opowiesz coś więcej na ten temat?

Zwykle wydawnictwa specjalizują się w konkretnej dziedzinie lub wydają bardzo podobne rodzaje książek. Jak to jest z Ezooneir?

Ezooneir to wydawnictwo spod szczęśliwej gwiazdy. Oprócz moich powieści i poradników składam też książki z dziedzin takich jak fotografia kulinarna, sugarcrafting, książki dla dzieci z ilustracjami autorstwa znajomych artystów, jest też poezja. Wygląda na to, że wydawnictwo chce rosnąć samo wokół tego w czym sama jestem artystycznie mocna. Kocham fotografię kulinarną, ale zanim poszłam szkolić się do mojej mentorki Kingi Wójcickiej – zdążyłam złożyć i wydać książkę “Sugar fairy tales” której autorką jest Jowita Woszczyńska, mistrzyni świata w dekorowaniu tortów. Jestem autorką zdjęć do tego poradnika oraz odpowiadałam za opracowanie graficzne i skład. Książka jest dwujęzyczna i pół roku od wydania gości na półkach najlepszych cukierników z branży w każdym zakątku świata. Znalazła się nawet w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.

Ezo Oneir – dyrektorka wydawnictwa

Postanowiłam publikować powieści i poradniki motywacyjne z równie pięknymi zdjęciami ludzi, którzy sami zgłoszą się do projektów. W ten sposób powstał 3 letni projekt “Zostań bohaterem powieści”. Osoby chętne do “zagrania” na zdjęciu roli konkretnego bohatera powieści zgłaszają się na sesję zdjęciową z której wybrana jest jedna fotografia, która następnie zostaje wydrukowana w książce. W ten sposób książki “Imperium Lilith”, “Transformacja Cienia” oraz “Dotknąć Absolutu” to publikacje kolorowe, oprócz treści zawierające też iście filmowe kadry. Najnowszym projektem był poradnik dla kobiet “Przestrzenie Wenus”. Osiągnął rekordowe zainteresowanie, bo zgłosiło się do niego około 30-tu kobiet.

Ezo Oneir – dyrektorka wydawnictwa

Piękna szata graficzna książki to obowiązek wydawcy

Książka jest opowieścią, która ma cieszyć oczy. Dlatego oprócz treści wydawnictwo przywiązuje wagę do czcionki, graficznych niuansów, ozdobników, tekstur i fotografii. Książka tak wydana nie jest wcale na starcie dużo droższa od zwykłej czarno-białej na byle jakim papierze. Kupuję książki różnych wydawnictw i od razu widać na co zwracają, a na co nie zwracają uwagi przy tworzeniu publikacji. Książki z mojego wydawnictwa są wydawane na dobrym papierze, kolorowe i w przystępnych formatach. Nie ma w nich też przypadkowych i byle jakich treści.

Ezo Oneir – dyrektorka wydawnictwa

Leave a Reply